Geschiedenis

Op 4 maart 1887 is de Gereformeerde Kerk Nijkerk opgericht. Er werden vanaf 3 juli 1887 diensten gehouden in een noodkerk, die in 1890 vervangen werd door de latere Kruiskerk (foto links). De Kruiskerk onderging in 1955 een grondige restauratie, terwijl 20 jaar later opnieuw een restauratie zou plaatsvinden. Het begin van de tweede restauratie is de kerk echter noodlottig geworden, toen op 30 juli 1975 een felle brand het kerkgebouw in enkele uren in de as legde. Naar de naam van de kerk wordt verwezen in de gedenksteen rechts voor de ingang:
˜IN UW KRUIS IS ONZE VREDE".
Verder heeft de plattegrond van de kerkzaal de vorm van een kruis, evenals het gebrandschilderde raam voor in de kerk. Het geborduurde kleed voor in de kerkzaal is een geschenk van onze partnergemeente Rudolstadt-Schwarza in Duitsland, waar wij contacten mee hebben onderhouden. De drie luidklokken voor de Kruiskerk zijn alle van een inscriptie voorzien, genomen uit de 100e onberijmde psalm. Op de eerste staat: "Juicht de Here, gij ganse aarde"; op de tweede: "Ga met een loflied zijn poorten binnen" en op de derde: "Zijn goedertierenheid is tot in eeuwigheid"..
Het huidige kerkgebouw werd op 20 december 1977 in gebruik genomen en telt 850 zitplaatsen. Vlak bij de Kruiskerk bevindt zich een voormalige pastorie met diverse zaaltjes; het Kruispunt. Hier bevindt zich ook het Kerkelijk Bureau.

Vanwege de groei van de gemeente werd op 16 mei 1967 een tweede kerkgebouw met 475 zitplaatsen in gebruik genomen: de Goede Herderkerk. Het gebrandschilderde raam boven het orgel is een afbeelding uit de betreffende gelijkenis. Voor die tijd was het een zeer modern gebouw met onder de grote kerkzaal diverse zalen voor activiteiten, het Trefpunt. De kerkzaal boven is toegankelijk voor rolstoelgebruikers. De zalen beneden zijn door middel van een lift via de zij ingang goed bereikbaar.

De kerkelijke gemeente.
De Gereformeerde Kerk Nijkerk heeft per 1 januari 2012 3199 leden, van wie 1938 belijdend lid zijn. 3 predikanten dienen de Gereformeerde Kerk van Nijkerk.

Predikanten in onze kerk.

In de Chr. Gereformeerde Kerk, die 2 februari 1883 opgeheven werd, hebben gediend de predikanten W. Kapteyn 30 januari 1853 - 7 april 1856, J.P. v.d. Maas 12 mei 1867 - 28 augustus 1869.

Na 1887 dienden de Gereformeerde Kerk:

1. A. Middelkoop 13 mei 1888 - 1 sept. 1918, H.Ph. Ingwersen 22 september 1918 - 1 januari 1928, S. van Dijken 22 juli 1928 - 1 november 1951, A.I. Koffeman 4 februari 1953 - 20 oktober 1968, F. de Jonge 9 maart 1969 - 9 juni 1974, C.J. van der Meulen 3 november 1974 - 30 september 1984, P. van Dijk 11 augustus 1985 - 2 juni 2002, E.H. Egberts 31 augustus 2003 - heden.

2. G. Vlug 4 oktober 1896 - 7 juni 1903, J.G. Kunst 15 november 1903 - 12 februari 1911, A. Hoeneveld 7 mei 1911 – 1 juni 1943, G. Brinkman 16 april 1944 - 6 juli 1946, G. Morsink 26 oktober -1 augustus 1952, W. Griffioen 6 mei 1953 - 6 augustus 1961, J. Nierop 21 augustus 1963 - 21 april 1970, W. Haverkamp 20 september 1970 - 1 januari 1994, T.J. Edelman 16 augustus 1994 - 15 juni 2003, J.W. Overvliet 1 januari 2004 - heden.

3. P.H. Pellicaan 31 oktober 1943 - 30 november 1946, C.H. Appelo 18 juni 1950 - 8 mei 1955, H. Tien 17 januari 1956 -1 januari 1961, J. Koppe 28 september 1961 - 12 maart 1967, M. Ros 28 september 1969 - 19 september 1971, J. van Buuren 12 maart 1972 - 3 april 1977, H. Eendebak 4 september 1977 - 23 september 1990, B.H. Steenwijk 23 juni 1991 - 1 mei 2009, K.J. van der Sloot 14 maart 2010 - heden.

4. D. Riemens 31 augustus 1986 - 16 juni 2013.

Extra informatie:
Geschiedenis Gereformeerde Kerk te Nijkerk 1749-2015


↑ Top  

© Gereformeerde Kerk - Nijkerk 2017   Leden   Account aanmaken?   ANBI